English

Në Tbilisi organizohet marsh në mbështetje të Qeverisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Klerikë të lartë ortodoksë gjeorgjianë dhe grupe të tjera fetare konservatore më 17 maj shënuan festën e re të njohur si Dita e Pastërtisë Familjare duke marshuar në qendër të Tblisit, që ka qenë qendër e protestave kundër Ligjit për “agjentë të huaj” që u miratua nga Parlamenti më herët gjatë javës.

- Advertisement -

Dita e Pastërtisë Familjare u krijua nga Kisha Ortodokse në Gjeorgji më 2014, në përgjigje të Ditës Ndërkombëtare kundër Homofobisë, Bifobisë dhe Transfobisë që shënohet çdo vit më 17 maj, me qëllim që të rritet vetëdija ndaj shkeljeve të të drejtave të komunitetit LGBT në mbarë botën.

Për të shmangur konfrontimin nuk do të mbahet asnjë protestë kundër Ligjit për “agjentët e huaj” gjatë marshit të Ditës së Pastërtisë Familjare.

Ngjarja e 17 majit mbështetet nga partia në pushtet, Ëndrra Gjeorgjiane, që miratoi një projektligj në mars që kufizon të drejtat e komunitetit LGBT, vetëm disa javë para se të paraqiste sërish në Parlament Ligjin për “agjentët e huaj” që shihet si e ngjashme me ligjin drakonian rus.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?