English

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin perëndimor Lumjung regjistruan zyrtarisht bashkimin e Maya Gurung, 36 vjeç, dhe Surendra Pandey, 26, të mërkurën.

Ai erdhi pesë muaj pasi Gjykata e Lartë lëshoi një urdhër të përkohshëm që lejonte çiftet e të njëjtit seks të regjistronin martesat e tyre. Tajvani është i vetmi vend tjetër në Azi që ka legalizuar martesat e të njëjtit seks.

​ Gurung dhe Pandey kanë qenë së bashku për gati një dekadë. Ata u martuan në një ceremoni ntempulli në vitin 2017 dhe që atëherë kishin kërkuar njohjen ligjore të bashkimit të tyre.

- Advertisement -

Gurung është një grua transgjinore që nuk e ka ndryshuar gjininë në dokumentet zyrtare. Pandey ka lindur dhe identifikohet si mashkull.

Më 13 korrik, një gjykatë rrethi në kryeqytetin e Nepalit, Katmandu, refuzoi të regjistronte martesën e tyre pavarësisht urdhrit të Gjykatës së Lartë që udhëzoi qeverinë të regjistronte sindikata të tilla derisa të përgatiste legjislacionin për të ndryshuar ligjin.

Gjykata e rrethit kishte argumentuar se gjykatat më të ulëta nuk ishin të detyruara të ndiqnin urdhrin pasi ai i drejtohej vetëm qeverisë.

Por të mërkurën, Hem Raj Kafle, zyrtari kryesor administrativ i bashkisë rurale Dordi, i tha Reuters: “Ne kemi lëshuar certifikatën e regjistrimit të martesës për çiftin duke marrë parasysh urdhrin e Gjykatës së Lartë dhe udhëzimet nga autoritetet përkatëse qeveritare.”

Aktivisti kryesor i të drejtave LGBT, Sunil Babu Pant, e quajti momentin “historik” një fitore për pakicat seksuale dhe gjinore.

Çifti i tha BBC-së në korrik se pasi të njihet martesa e tyre, ata duan të hapin një llogari të përbashkët bankare dhe të ndajnë pronësinë e tokës që blenë.

Por ëndrra e tyre më e madhe është të birësojnë një fëmijë, pasi financat e tyre të jenë më të qëndrueshme, shkruan BBC.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×