Nesër takimi i ministrave të punëve të jashtme të procesit të Berlinit 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në kuadër të Procesit të Berlinit, i cili u iniciua nga kancelarja e atëhershme gjermane, Angela Merkel në vitin 2014, nesër në kryeqytetin e Gjermanisë do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të vendeve pjesëmarrëse në atë iniciativë.

Në takim do të marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq.

Procesi i Berlinit vazhdon sot me një takim të ministrave të punëve të brendshme të vendeve pjesëmarrëse – tetë anëtarë të BE-së, presidentit aktual të BE-së, si dhe përfaqësuesve të Komisionit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor për luftën kundër migracionit të paligjshëm. korrupsioni dhe krimi i organizuar dhe xhihadistët.

- Advertisement -

Të hënën do të mbahet takimi i ministrave të energjisë dhe të gjitha këto takime janë përgatitje për Samitin e Procesit të Berlinit, i cili do të mbahet më 3 nëntor.

Procesi i Berlinit u iniciua nga Angela Merkel me qëllim të përmirësimit të bashkëpunimit në rajonin e Ballkanit Perëndimor, në mënyrë që të përgatitet më shpejt për anëtarësimin e mundshëm në BE përmes forcimit të bashkëpunimit rajonal.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

TË FUNDIT

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×