Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara. Prezantimi parashikohet të bëhet në qytetin e Çarlestonit dhe lajmi është konfirmuar nga mediat locale.

Nikki Haley, 51 vjeç, shërbeu në një pjesë të mandatit të ish-presidentit Donald Trump si ambasadore në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, ku mori vlerësime maksimale nga Trump për mënyën se si përfaqësoi interesat e Shteteve të Bashkuara.

Pas largimit nga detyra, ajo u përfol si një candidate mundshme e republikanëve në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Haley refuzoi të sfidonte në atë kohë Donald Trump, por duket se situate tashmë ka ndryshuar, ccka pranohet edhe nga vetë ish-guvernatorja.

- Advertisement -

Gjatë kohës që shërbente në Nju Jork, Nikki Haley zuri hapësirë kryesore në mediat shqiptare, pasi në një takim me biznesmenë shqiptarë deklaroi se bashkëshorti i saj ishte me origjinë nga Shqipëria.

Ajo u angazhua publikisht edhe për rritjen e numrit të njohjeve për Kosovën nga shtetet anëtare të OKB-së.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×