English

Nikolin Jaka: Biznesi e ka të pamundur të paguajë punonjësit e izoluar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka e konsideron jetike përkrahjen që qeveria duhet t’u japë bizneseve që janë goditur nga efektet e masave të qeverisë për coronavirusin.

- Advertisement -

Duke folur për Euronews Albania, z. Jaka u shpreh se “biznesi ka filluar të japë shenja se e ka të pamundur të paguajë pagat për punonjësit që janë të vetë karantinuar.”

Ai tha se kërkesat e biznesit për qeverinë janë rikuperimi i pagave, ndërprerja e kredive dhe interesave si dhe ndërprerja e pagesave fiskale për aq kohë sa do të vijojë kjo situatë.

“Kemi bërë një kërkesë ku të paktën të ketë një kompensim të kapitalit human, që të kemi minimizimin e efekteve që kanë të bëjnë më shumë me të punësuarit se sa me kompaninë”, deklaroi kreu i Dhomës së Tregtisë.

Sa i takon faturës së dëmeve që do të pësoja biznesi dhe ekonomia shqiptare nga e gjithë kjo situatë, z. Jaka deklaroi se, i është bërë ftesë qeverisë për grupe pune të përbashkëta që ekspertët të jenë të saktë në evidentimin e faturës financiare.

I pyetur nëse vendi mund të përballet nga ndonjë krizë për ushqime, z. Jakaj u përgjigj se kjo nuk do të ndodhi sa kohë ekonomia prodhuese dhe e transportit nuk janë ndaluar.

Për deklaratën e kryeministrit lidhur me pagat e punonjësve që janë izoluar në shtëpi, kreu i Dhomës së Tregtisë tha se pret që të njihet konkretisht me këtë ide, ndërsa për propozimet e opozitës tha se, vlerësonte rolin që po luan opozita në këtë situatë.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×