English

Nis arrestimi i azilkërkuesve në Britaninë e Madhe, reagojnë shoqatat civile

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet britanike kanë nisur tashmë burgimin e azilkërkuesve në kuadër të planit për dëbimin e tyre në Ruanda, në një kohë kur fluturimet e para drejt vendit afrikan pritet të ndodhin në fillim të korrikut.

- Advertisement -

“Njësitë tona të forcave të rendit po punojnë me hapa të shpejtë për të ndaluar ata që nuk kanë të drejtë të jenë këtu, në mënyrë që të nisim fluturimet e para”, deklaroi sekretari britanik i Punëve të Brendshme, James Cleverly.

Lajmi për formimin e grupit të parë vjen një javë pasi ligjvënësit britanikë miratuan ligjin e kontestuar që e shpallte Ruandën një vend të tretë të sigurt, duke anashkaluar një vendim të mëparshëm të Gjykatës Supreme që e kishte shpallur skemën të paligjshme sa i takon të drejtave të njeriut.

Kryeministri Rishi Sunak, që ka premtuar se do të ndalë fluksin e emigrantëve dhe azilkërkuesve që mbërrijnë me varka të vogla nga Evropa, paralajmëroi javën e kaluar se qeveria do të fillonte arrestimin e personave që do të dëboheshin, me fluturimet që do të nisnin brenda 10 apo 12 javësh.

Duke e quajtur këtë plan “një gur tjetër kilometrik”, Ministria e Brendshme në Mbretërinë e Bashkuar publikoi foto dhe video të emigrantëve që arrestoheshin me pranga në duar në rezidenca të ndryshme.

Duke reaguar, shoqatat civile për të drejtat e njeriut deklaruan njëzëri se qeveria britanike ka humbur humanizmin e saj.

Numri i personave që pritet të dëbohen këtë vit në shtetin afrikan është 5 mijë e 700.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?