Një anëtari të gardës i bie të fikët gjatë fjalimit të Papa Françeskut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anëtari të gardës zvicerane i ra të fikët gjatë fjalimit të Papa Françeskut të dielën në Vatikan.

Pas një ndërhyrjeje të shpejtë të riun e kanë ndihmuar të ngrihet dhe e kanë nxjerrë jashtë sallës. Siç tha Vatikani për AFP, ai u rrëzua për shkak të presionit të ulët të gjakut.

Momentalisht në Vatikan ka një valë të nxehti, me temperatura që arrijnë deri në 36 gradë Celsius.

- Advertisement -

Garda Zvicerane është ushtria më e vogël në botë, me 135 anëtarë. Anëtarët e saj duhet të jenë të besimit katolik, shtetas zviceranë, të moshës nga 19 deri në 30 vjeç dhe të paktën 1.45 metra të gjatë.

Gjithashtu, ata duhet të jenë beqarë, edhe pse lejohen të martohen më vonë. Ata marrin përsipër të ruajnë papën për të paktën 26 muaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

"Interpelanca ishte urgjente dhe për këtë shkak, sipas rregullores je i detyruar që ta vendosësh si pikë të parë në rendin e ditës. Deputetët...

TË FUNDIT

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

"Interpelanca ishte urgjente dhe për këtë shkak, sipas rregullores je i detyruar që ta vendosësh si pikë të parë në rendin e ditës. Deputetët...

Aksident i frikshëm në Durrës, përplasen 3 automjete

Një aksident i trefishtë ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në Durrës, në afërsi të kodrës së Rrashbullit. Të përfshira janë 3 automjete, njëra prej...

Vendeve afrikane u mungon qasja në vaksinën kundër kolerës

Agjencia e shëndetit publik e Afrikës thotë se vendet me shpërthime vdekjeprurëse të kolerës në kontinent nuk kanë qasje të menjëhershme në vaksina, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×