Një rrugë në Nju Jork emërohet “Skënderbeu”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një rrugë në Nju Jork, ka marrë emrin e heroit kombëtar të Shqipërisë, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Shqiptarët atje kanë organizuar një tubim me muzikë dhe flamuj shqiptarë për nder të kësaj ngjarje të dielën, ndërsa pamjet janë publikuar në mediat online.

Kësaj dite historike për komunitetin shqiptaro-amerikan, iu bashkua edhe kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams.

- Advertisement -

Përmes një postimi në Twitter, Adams tha se ishte nder të merrte pjesë në emërtimin e rrugës “Skënderbeu”.

Në ceremoni mori pjesë edhe kongresmeni demokrat Adriano Espaillat, i cili falënderoi për kontributin e tij ish-këshilltarin e Shtetit të Nju Jorkut, Mark Gjonaj.

Kjo është rruga e tretë që mban emrin e personaliteteve të shquara shqiptare.

Krahas “Gjergj Kastrioti Skenderbeu”, dy rrugët e tjera janë emërtuar “Nënë Tereza” dhe “Fan Noli”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×