Norvegjia do të blejë 54 tanke “Leopard” nga Gjermania

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Norvegjia do të blejë 54 tanke të reja” Leopard 2″ të prodhimit gjerman për ushtrinë e saj dhe do të ketë një opsion për të blerë 18 të tjera më vonë.

Lajmi u bë i ditur nga qeveria norvegjeze këtë të premte, shkruan Reuters.

“Ne sigurojmë që të kemi të njëjtat tanke si fqinjët tanë nordikë dhe shumë aleatë kryesorë të NATO-s,” tha kryeministri Jonas Gahr Stoere në një konferencë për shtyp

- Advertisement -

“Kjo forcon më tej marrëdhëniet tona me Gjermaninë,” shtoi ai.

Norvegjia, fillimisht kishte planifikuar të blinte 72 tanke, por muajt e fundit diskutoi për një blerje të reduktuar, pasi ministri i mbrojtjes në vend rekomandoi shpenzimin e më shumë fondeve për helikopterë, drone dhe artileri me rreze të gjatë.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

TË FUNDIT

37 viktima nga zjarri në zyrën e emigracionit të Meksikës

Të paktën 37 persona humbën jetën pas një zjarri në një qendër emigracioni në qytetin kufitar verior të Meksikës, Ciudad Juarez, tha shteti Chihuahua...

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×