English

Nuk deklaroi dëbimin nga Italia, merret vendimi për kryebashkiakun e Vaut të Dejës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i bashkisë së Vaut të Dejes, Krishtian Shkreli do të vijojë ta mbajë mandatin e tij. Vendimi u mor këtë të martë nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi.

- Advertisement -

Shkreli, u zgjodh në krye të Bashkinë së Vaut të Dejës në zgjedhjet e 14 majit, por rrezikoi mandatin për shkak të mosdeklarimit në formularin e dekriminalizimit të një dëbimi nga Italia.

Në një reagim pas bërjes publik të rastit, Shkreli pranoi se ëshët dëbuar nga Italia, por vetëm për mungesën e dekomunetacionit dhe jo të kryerjes së ndonjë krimi.

“Në vitin 2007, kam qënë emigrant si shumë prej shqiptarëve me idenë për të krijuar një jetë më të mirë për mua dhe familjen time! Policia e vendit fqinj në një kontroll rutinë në rrugë më ndaloi dhe verifikuan se jam një emigrant pa dokumentacione përkatëse dhe më ka kthyen në Shqipëri vetëm për këtë arsye, për mungesë dokumentacioni! Edhe formulari i dekriminalizimit e ka të shkruar qartë se nese je kthyer për mungesë dokumentacioni, mund të mos e citosh! Pas konsultimeve me avokatin tim, vendosa ta shënoj në formularin e dekriminalizimit arsyen përse policia italiane më riktheu në Shqipëri 16 vite më parë”, deklaroi Shkreli.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?