Ora luksoze e perandorit të fundit kinez pritet të shitet 3 milionë dollarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një orë dore dikur në pronësi të perandorit të fundit të Kinës, Aisin-Gioro Puyi, pritet të kushtojë mbi 3 milionë dollarë kur të dalë në shitje në Hong-Kong këtë muaj.

Vlerësimi është pjesërisht për shkak të llojit të rrallë të markës Patek Philippe Reference 96 Quantieme Lune, një nga vetëm tetë që dihet se ekzistojnë, shkruan CNN.

Por sipas shtëpisë së ankandeve Phillips, e cila po merret me shitjen, vlerësimi me shtatë shifra i përket gjithashtu historisë së jashtëzakonshme të orës 86-vjeçare.

- Advertisement -

Ora prej platini përmban një numërues me numra arabë, akrepa të artë rozë dhe një funksion “faza e hënës” që tregon se sa e dukshme është Hëna nga Toka në çdo kohë të caktuar. Disa nga mekanizmat e tij të brendshëm datojnë në vitin 1929, megjithëse modeli nuk u shit nga Patek Philippe – një orëpunues zviceran i njohur për vendosjen e lëvizjeve të ndërlikuara në kuti të holla – deri në vitin 1937.

Nuk dihet se si Puyi e bleu orën, megjithëse të dhënat tregojnë se fillimisht ishte shitur përmes një dyqani luksoz në Paris. Phillips shtoi se dokumentet historike vërtetojnë se ish-perandori e mori me vete në një kamp burgu sovjetik në Khabarovsk. Ai më vonë ia dhuroi Georgy Permyakovit, një folës rrjedhshëm Mandarin, i cili shërbeu si mësues i tij dhe përkthyes rusisht gjatë kohës që ishte në paraburgim.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×