Pamje të trishta në Turqi, tullumbace të kuqe për fëmijët në rrënoja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tollumbace të kuqe janë vendosur në rrënojat e tërmetit shkatërrimtar në Turqi, për të nderuar të gjithë ata fëmijë që humbën jetën për shkak të tragjedisë.

Vullnetarët frynë tollumbacët dhe i vendosën ato mbi rrënoja e banesave të shembura në Hatay, një nga zonat më të goditura nga tërmeti.

Me dhjetëra fëmijë kanë humbur jetën apo vijojnë të mbeten nën rrënoja ndërsa shumë të tjerë kanë patur fatin të shpëtohen të gjallë.

- Advertisement -

Si pasojë e tërmeteve shkatërrimtar që goditën Turqinë dhe Sirinë më 6 shkurt, mbi 46.000 njerëz, 41.044 në Turqi dhe 4.966 në Siri, kanë humbur jetën. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se numri i viktimave pritet të rritet, duke bërë që kjo fatkeqësi të jetë më vdekjeprurëse në Turqi gjatë shekullit të XXI.

Teksa këtë të hënë u bë dhe dy javë nga goditja e tërmetit, përpjekjet e ekipeve të kërkim-shpëtimit janë në orët e tyre të fundit.

Mbi 345,000 apartamente në Turqi raportohet se janë shkatërruar. Familjet tashmë janë pritje të nxjerrjes së trupave të të afërmve të tyre nga rrënojat e betonit.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

TË FUNDIT

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

Bardhi kërkesë SPAK për “McGonigal”: Na informoni mbi ecurinë e hetimit për Ramën

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD Gazment Bardhi në Janar të këtij viti kallëzoi penalisht Edi Ramën lidhur me aferën McGonigal, duke paraqitur të...

Situata në veri të Kosovës, reagon për herë të parë Moska

Kremlini ka reaguar për herë të parë në lidhje me situatën në veri të Kosovës, ku terroristët serbë vranë një efektiv të policisë së...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×