English

Panathinaikos triumfon në Euroleague, skuadra greke mposht Realin në finale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Panathinaikos është rikthyer pas 13 vitesh në finale në Euroleague në basketboll, madje ka arritur të fitojë trofeun e 7-të.

- Advertisement -

Skuadra greke dhuroi një performancë fantastike, ndërsa mposhti Realin e Madridit me një diference prej 15 pikësh.

Spanjollët e nisën më mirë duelin, duke arritur të triumfojnë në periodën e parë me rezultatin 36-25, por më tej lëshuan terren duke u mposhtur 18-24 dhe 7-15, ndërsa edhe në periodën e fundit, grekët ishin të jashtëzakonshëm duke triumfuar 19-31, e në total u regjistrua rezultati 95-80 në favor të Panathinaikos, që fiton kështu trofeun pas 13 vitesh.

Sloukas ishte shënuesi më i mirë me 24 pikë, i ndjekur nga Nunn e Lesort, ndërsa në kampin spanjoll ai që shënoi më tepër pikë ishte Musa me 15 të tilla. Edhe pse e udhëhoqi gjithë Euroleaguen, Reali i Madridit nuk gjeti fuqinë duke u dorëzuar në fund, me grekët që rikthehen në majë, teksa edhe skaudra tjetër Helene Olympiacos fitoi vendin e tretë, pasi mposhi Fenerbahcen.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×