English

Paralajmërimi i FMN, Preçi: Rritje inflacioni në 2023, vështirë për të gjetur punë  

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë Zef Preçi ka komentuar paralajmërimin e fundit të FMN për situatën ekonomike në botë, ku thuhet se viti 2023 do të jetë vit recesioni.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, Preçi theksoi se do të ketë një rritje të inflacionit, rritje të çmimeve, si dhe do të jetë shumë e vështirë për të gjetur punë.

“Është fakt se pritet një rritje e inflacionit, e çmimeve, do të jetë shumë e vështirë për të gjetur një vend pune dhe jo shumë kollaj për të mbajtur vendet e punës ekzistuese. Këto janë ato që do të ndodhin në ekonominë tonë, në kushtet e një stanjacioni ekonomik. Vështirësitë ekonomike për shtresat në nevojë do të rriten.  Kemi një polarizim të madh të shoqërisë, dhe pritet që ky polarizim të thellohet më tej”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?