Paralajmëron eksperti Shuperka: Duhen marrë masa, duhanpirësit po rriten

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Konsumatorët e duhanit po vijojnë të rriten. Në nivel global numërohen 1.3 miliardë duhanpirës. Edhe në vendin tonë shifrat nuk janë të kënaqshme.

Pavarësisht politikave të ndërmarra niveli i duhanpirjes në Shqipëri vijon të jetë 22%.

“36% duhanpirës janë djem dhe 7% janë femra. Femrat po rriten,” – tha eksperti për produktet e duhanit, Roland Shuperka.

- Advertisement -

Në vitin 2007 Shqipëria u vlerësua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për luftën kundër duhanit, sot situata nuk është e njëjtë.

Një botë pa tym duhani është objektivi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Suedia është vendi I parë që e ka ulur nivelin e duhanpirjes në 5% vetëm duke përdorur produktet alternative të cilat kanë nikotinë por jo katran si duhani tradicional dhe që është shkaktar për shumë sëmundje dhe vdekje.

Eksperti Shuperka shprehet se duhet marrë shembull nga Suedia dhe duhen ofruar produkte alternative për duhanpirësit që duan ta lënë.

Në Shqipëri cigaret elektronike po përdoren gjerësisht nga adoleshentët, gjë e cila sipas ekspertëve është totalisht e ndaluar pasi këto produkte përmbajnë nikotinë dhe të bëjnë të varur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

TË FUNDIT

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×