Parlamenti Evropian miraton një ligj për restaurimin e ekosistemit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti Evropian (PE) miratoi një projekt-ligj për restaurimin e ekosistemeve natyrore në tokën evropiane.

Për propozimin votuan 336 deputetë, 300 ishin kundër dhe 13 abstenuan, raporton Reuters.

Eurodeputetët dhe vendet anëtare të BE-së do të negociojnë tani versionin përfundimtar të ligjit, me synimin për të arritur një marrëveshje përpara zgjedhjeve të PE në 2024.

- Advertisement -

Shtetet e Bashkimit Evropian janë të detyruara me këtë ligj të inkurajojnë masat për restaurimin e natyrës në një të pestën e territorit të tyre – tokës dhe detit – deri në vitin 2030.

Qëllimi i ligjit është të ndryshojë trendin e degradimit gradual të ekosistemeve evropiane, pasi 81 për qind e këtyre habitateve natyrore janë në gjendje të keqe.

“Rivendosja e natyrës sjell përfitime të shumta për fermerët si rigjallërimi i tokës, dhe në të njëjtën kohë i mbron ata nga ndikimi përkeqësues i ndryshimeve klimatike. Ne thjesht nuk mund të kultivojmë ushqim në tokë të vdekur”, tha eurodeputeti Muhammad Chahim pas votimit.

Me të nuk janë dakord përfaqësuesit e grupit më të madh parlamentar evropian, Partisë Popullore Evropiane (EPP), të cilët besojnë se ligji do të dëmtojë fermerët.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

TË FUNDIT

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×