Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2022

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një treshe pasaportash aziatike u ofrojnë personave që i kanë, liri më të madhe të udhëtimit global se ato të çdo vendi tjetër, sipas një raporti të ri tremujor të publikuar nga firma këshilluese globale për qytetarinë dhe qëndrimin në Londër, Henley & Partners.

Japonia është përpara Singaporit dhe Koresë së Jugut dhe i ofron qytetarëve të saj akses pa viza ose viza sipas kërkesës në një rekord prej 193 destinacionesh në mbarë botën, krahasuar me 192 të dy pasaportave të tjera.

Kërkesa ndërkombëtare e pasagjerëve për udhëtime ajrore në rajonin Azi-Paqësor është ende më pak se një e pesta e niveleve para Covid-it, sipas statistikave më të fundit nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

- Advertisement -

Për krahasim, thotë raporti i Henley Passport Index , tregjet në Evropë dhe Amerikën e Veriut janë rikuperuar në rreth 60% të niveleve të tyre të mëparshme të lëvizshmërisë së udhëtimit.

Europa dominon sërish

Nën tre vendet e para aziatike, një numër i madh vendesh evropiane qëndrojnë pranë majës së renditjes. Gjermania dhe Spanja janë të lidhura në 190 destinacione, të ndjekura nga Finlanda, Italia dhe Luksemburgu me 189.

Më pas janë Austria, Danimarka, Holanda dhe Suedia të gjitha në vendin e pestë, ndërsa Franca, Irlanda, Portugalia dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vendin e 6-të.

Zelanda e Re dhe Shtetet e Bashkuara shfaqen në vendin nr.7, krahas Belgjikës, Norvegjisë dhe Zvicrës.

Shtetasit afganë ulen sërish në fund të indeksit dhe mund të hyjnë në vetëm 27 vende pa kërkuar vizë paraprakisht.

Megjithatë, ndërsa kufizimet e udhëtimit lehtësohen, ka shenja shpresëdhënëse se pasaportat e rangut më të ulët kanë filluar të rikuperojnë fuqinë.

Për shkak të pushtimit të Ukrainës, mbajtësit e pasaportave ruse janë më të shkëputur nga pjesa tjetër e botës se kurrë më parë.

Indeksi nuk merr parasysh kufizimet e përkohshme ose mbylljet e hapësirës ajrore, kështu që ndërsa pasaporta ruse aktualisht është në vendin e 50-të në indeks, me një rezultat pa viza ose pa viza në mbërritje prej 119, realiteti është se qytetarët rusë janë të ndaluar për të hyrë në shumë prej atyre destinacioneve.

Pasaportat më të forta në korrik 2022 janë:

 1. Japoni (193 destinacione)
 2. Singapor, Koreja e Jugut (192 destinacione)
 3. Gjermani, Spanjë (190 destinacione)
 4. Finlandë, Itali, Luksemburg (189 destinacione)
 5. Austri, Danimarkë, Holandë, Suedi (188 destinacione)
 6. Francë, Irlandë, Portugali, Mbretëria e Bashkuar (187 destinacione)
 7. Belgjikë, Zelanda e Re, Norvegjia, Zvicra, Shtetet e Bashkuara (186 destinacione)
 8. Australi, Kanada, Republika Çeke, Greqi, Maltë (185 destinacione)
 9. Hungaria (183 destinacione)
 10. Lituani, Poloni, Sllovaki (182 destinacione)

Pasaportat më të dobëta në korrik 2022

Disa vende në mbarë botën kanë akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në 40 ose më pak vende. Kjo perfshin:

 1. Koreja e Veriut (40 destinacione)
 2. Nepal, territori palestinez (38 destinacione)
 3. Somali (35 destinacione)
 4. Jemeni (34 destinacione)
 5. Pakistan (32 destinacione)
 6. Siri (30 destinacione)
 7. Irak (29 destinacione)
 8. Afganistan (27 destinacione)

 

LEXONI GJITHASHTU:


1 COMMENT

 1. Konvergimi turistik është më se i prirur në
  rritje dhe me sistemet e informatikes në kontroll e shoqerim të vizitorve ska pse të ketë kaq shumë tkurrje.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

TË FUNDIT

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×