English

Pasojat e tërmetit, Gjykata e Tiranës jep masën për 30 të arrestuarit në Farkë, Vorë dhe Kashar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar këtë të shtunë masën e sigurisë për 30 të arrestuarit në Vorë, Kashar, Farkë në lidhje me pasojat e tërmetit të 26 nëntorit të 2019.

- Advertisement -

Gjykata dha masën arrest me burg për 7 nga 30 të arrestuarit, mes tyre edhe dy ish-kryekomunarët e Farkës dhe ai i Kasharit, ndërsa për 12 të prangosur  u shqiptua masa e sigurisë “arrest shtëpie dhe për 11 të tjerë “detyrim paraqitje”. “Euronews Albania” mëson se ky vendim është marrë nga gjykatësja Vjollca Spahiu.

Arrest me burg:

1-Fatbardh Plaku

2-Fejzi Dyrmishi

3-Besnik Fuçia

4-Hodo Valgjoni

5-Artur Skela

6-Gëzim Shkalla

7-Naim Shehi

Arrest shtëpie:

1-Vjollca Hoxholli

2-Agim Eski

3-Gerti Çalliku

4-Ali Dyrmishi

5-Asqeri Xhanari

6-Faik Fejzo

7-Ndoc Pepkolaj

8-Mehmet Felani

9-Pëllumb Korfuzi

10-Qirjako Gjergo

11-Shefqet Doda

12-Luan Bejta

Detyrim paraqitje:

1-Anila Harxhi

2-Bukurije Halili

3-Zhaneta Tagani

4-Reis Muça

5-Merita Kushe

6-Hekri Visha

7-Adhurim Qehaja

8-Stela Maze

9-Shpëtim Kerciku

10-Ermir Çina

11-Jan Ikonomi

Gjykata Penale dëgjoi ditën e djeshme palët për orë të tëra dhe sot vendosi të lexojë masat  për ndërtuesit, biznesmenët si dhe zyrtarët e tjerë të arrestuar katër ditë më parë. Sipas prokurorisë, të arrestuarit dyshohen se kanë favorizuar  dhe kanë lejuar ndërtime jashtë kritereve dhe dispozitave ligjore.

Tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar u mori jetën 51 peronave në Durrës dhe Thumanë, ndërsa Prokuroria e Durrësit rreth një muaj më parë lëshoi 18 fletëarreste për zyrtarë,  ndërtues, inxhinierë, të cilët dyshohen se kanë abuzuar me ndërtimet.

 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×