English

Pentagoni paralajmëron Korenë e Veriut për dërgimin e trupave ushtarakë në Rusi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pentagoni ka paralajmëruar Korenë e Veriut kundër dërgimit të trupave për të ndihmuar forcat ruse në Ukrainë. Zëdhënësi i Pentagonit, Pat Ryder, tha se ndërkohë nuk ka indikacione se trupat koreano-veriore janë dërguar në luftë, por kjo mbetet një zhvillim për t’u monitoruar nga afër.

- Advertisement -

Ai gjithashtu theksoi se dërgimi i trupave nga Koreja e Veriut do të përbënte një përshkallëzim të rrezikshëm të konfliktit dhe një veprim të papranueshëm.

Gjatë një samiti në Pyongyang javën e kaluar, Kim Jong Un dhe Vladimir Putin nënshkruan një marrëveshje për të ofruar ndihmë reciproke në rast të sulmeve dhe për të forcuar bashkëpunimin ushtarak.

Ky samit u pa si një përpjekje për të konsoliduar aleancën midis dy vendeve në një kohë kur të dyja janë nën presion ndërkombëtar për veprimet e tyre të diskutueshme. Bashkëpunimi i tillë ka ngjallur shqetësime ndërkombëtare për një rritje të tensioneve dhe destabilizimit në rajon.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?