English

Për herë të parë banorët e Grenlandës nuk po e kthejnë orën prapa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë, banorët e Grenlandës nuk do të lëvizin orët e tyre mbrapa sonte për të kaluar në orën dimërore.

- Advertisement -

Qeveria e Grenlandës vendosi në nëntor 2022 të shfuqizojë orën verore dhe dimërore në ishull, njoftoi agjencia daneze e lajmeve Ricau.

Ky ishull është zyrtarisht pjesë e Mbretërisë së Danimarkës, por në praktikë në përgjithësi ka një shkallë të lartë të vetëqeverisjes, transmeton Hina. Në vend që të kthejnë akrepat e orës, autoritetet grenlandeze kanë vendosur të qëndrojnë përgjithmonë në zonën kohore UTC/GMT-2.

Të dielën, pjesa më e madhe e Evropës, përfshirë Danimarkën, do të zhvendosin orët e tyre një orë pas dhe do të kalojnë nga ora verore në atë dimërore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?