English

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut vranë 22 persona në Korenë e Jugut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet kanë vrarë të paktën 22 persona dhe kanë lënë 14 të zhdukur në Korenë e Jugut.

- Advertisement -

Reshjet e rrëmbyeshme shkaktuan rrëshqitje të dheut duke përmbysur shtëpitë në zonat qendrore të vendit, tha Ministria e Brendshme dhe Sigurisë.

13 persona të tjerë u plagosën për shkak të aksidenteve të shkaktuara nga rrëshqitja e dheut.

Shirat e dendur kanë rënë në Korenë e Jugut që nga 9 korriku, duke detyruar 4,760 njerëz të evakuohen dhe duke lënë mijëra familje pa energji elektrike gjatë javës së kaluar.

Agjencia e motit të Koresë së Jugut tha se disa pjesë të vendit do të vazhdojnë të kenë shira të dendur deri të dielën.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?