Peticioni i “Nismës Thurje”: Plazhe 100% publike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Nisma Thurje” ka ndërmarrë një peticion ku kërkohet që plazhet në vend të jenë 100% publike.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Marsel Rupi u shpreh se plazhi publik është i domosdoshëm për të shmangur konfliket midis njerëzve, si dhe ndihmon edhe bizneset për pagesën e taksave.

“Ne kërkojmë plazh 100% publik. Të mos ketë asnjë hapësirë të zënë dhe të uzurpuar. Të jenë shezlonget në anë dhe kjo ndihmon edhe biznesin privat. Pse e ndihmon biznesin? Nuk ka nevojë të paguajë një taksë për hapësirën, ai paguan vetëm për aq sa shezlonge ka pasur.

- Advertisement -

Nuk ndodh më problem siç ndodh në jug kësaj here, që dhe nuk i shkoi njeri dhe taksat janë paguar, është paguar edhe nën dorë për të kapur parcelën. Kjo i heq të drejtës direkte që të jetë monopol ai që ka hotelin”, theksoi ai.

Rupi theksoi se ky peticion vjen pas rasteve të shumta gjatë këtij sezoni turistik, ku ka pasur konflikte mes pronarëve të hoteleve që vendosin shezlonge deri në breg të detit.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

TË FUNDIT

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×