Polemikat për Davidin, ekspertët kundër SHBA: Nudizmi s’është pornografi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turistët u rreshtuan të shihnin statujën e Michelangelos, Davidin, në Firence, me shumë prej tyre që shprehën habi lidhur me polemikat që lindën lidhur me kryeveprën e Rilindjes italiane.

Drejtori i një shkolle në Florida të Shteteve të Bashkuara u detyrua të jepte dorëheqjen pasi prindërit e disa nxënësve u ankuan se mësuesi i artit u kishte treguar fëmijëve të klasës së gjashtë foto të kryeveprës pa lejen e tyre.

Reagimi i palës italiane ishte i natyrshëm.

- Advertisement -

“Është shumë e çuditshme që ikona e Rilindjes të quhet pornografike. Duhet bërë dallimi mes nudizmit dhe pornografisë, pasi nuk janë e njëjta gjë. Kjo do të thotë se ka shumë injorancë në kuptimin e fjalës, që vjen si pasojë e mosnjohjes së Biblës, kulturës, historisë së artit dhe kulturës Perëndimore në tërësi”, tha Cecile Hollberg, drejtoreshë e Galerisë Akademike, Firence.

Në të njëjtën linjë u shprehën edhe turistë të ardhur nga vetë Shtetet e Bashkuara.

“Më vjen keq që prindërit e atyre fëmijëve nuk e kuptojnë këndvështrimin e drejtorit të shkollës. Është trishtuese dhe jam i kënaqur që nuk banoj atje”,  u shpreh Brian Stapley, turist nga Siatëlli, SHBA.

Michelangelo Bounarroti realizoi skulpturën gjigante në mermer mes viteve 1501-1504, pasi u ngarkua me këtë detyrë nga katedralja e Firences.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×