Popullsia e BE-së vazhdon të zvogëlohet për të dytin vit radhazi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mesatarja e popullsisë në vendet evropiane ka rënë vazhdimisht, veçanërisht në dy vitet e fundit, ku pandemia COVID-19 ka rritur edhe më shumë fatalitetet.

Sipas të dhënave të Zyrës Evropiane për Statistikat, rënia e parë e rritjes së popullsisë e vërejtur në vitin 2020 prej pandemisë COVID-19, situatë që e ka ndjekur BE-në edhe në vitin 2022, ku popullsia ka rënë nga 447 milionë që ishte më 1 janar 2021 në 446.8 milionë në janar të 2022, raporton SchengenVisaInfo.com .

Kjo është një rënie e madhe me ndryshimin negativ natyror, që tregon më shumë vdekje sesa lindje dhe ka tejkaluar migrimin neto pozitiv për të dytin vit, me shumë gjasa për shkak të pandemisë.

- Advertisement -

Në BE, ka pasur 531 mijë vdekje më shumë në 2020 sesa në 2019, për t’u krahasuar me 113 mijë vdekje më shumë në 2021 sesa në 2020.

Më konkretisht, popullsia në BE ishte 350 milion në vitin 1960, për t’u rritur më tej në 370 milion në 1970, në 400 milion në 1980 dhe 425 milion në vitet 2000. Megjithatë, kjo normë ka mbetur nën 450 milionë për tre vitet e fundit.

Shkalla e rritjes së popullsisë është ngadalësuar gradualisht në dekadat e fundit: për shembull, popullsia e BE-së u rrit, mesatarisht, me rreth 0.7 milionë persona në vit gjatë periudhës 2005-2022, krahasuar me një rritje mesatare prej rreth 3.0 milionë persona për vit gjatë viteve 1960” , thekson raporti i Eurostat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×