English

Popullsia e Shqipërisë vijon rënien dhe rritjen e moshës mesatare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për shkak të rënies së lindjeve dhe emigracionit të lartë, popullsia e Shqipërisë u pakësua vitin e kaluar me 16 mijë e 472 persona me një rënie 0.6% edhe pse shtesa natyrore e vijon të jetë ende në territor negativ.

- Advertisement -

Emigracioni shihet të ketë një faktor madhor për rënien e popullsisë, raporton INSTAT. Popullsia e Shqipërisë në 1 janar 2020 rezulton 2.84 milionë banorë. Po kështu, brenda një viti, mosha mesatare e shqiptarëve ka pësuar rritje.

Në 1 janar 2020, mosha mesatare e popullsisë rezultoi të ishte 37,2 vjeç nga 36,7 që ishte në 1 janar 2019.

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?