Popullsia rritet me 1,047 persona, INSTAT: Më shume lindje sesa vdekje në 3 muaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Popullsia e Shqipërisë është rritur me 1,047 persona në 3-muajt e fundit të 2022, kjo për shkak se numri i lindjeve ka qenë më i lartë se ai i vdekjeve.

3 muajt e fundit kanë shënuar më shumë lindje se sa vdekjet, duke bërë kështu që popullsia e Shqipërisë të rritet me 1,047 persona.

Të dhënat e fundit të publikuara nga Instituti i Statistikave kanë nxjerrë në pah se përgjatë muajve, Tetor, Nëntor dhe Dhjetorë në të gjithë vendin janë regjistruar 5,963 lindje dhe 4,916 vdekje.

- Advertisement -

Kjo ka bërë që shtesa natyrore të jetë pozitive.

Tirana është qarku me numrin me të madh të lindjeve, përkatësisht me 2,121 lindje, ndërsa qarku me numrin më të ulët është Gjirokastra me 93 lindje.

Edhe kur flasim për fatalitet, në krye të listës është kryeqyteti me 1,258 vdekje dhe në fund të saj është Kukësi me 119 vdekje.

Sipas INSTAT, si lindjet ashtu dhe vdekjet kanë ardhur në rënie, në 3 muajt e fundit të 2022, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

Respektivisht lindjet kanë rënë me 13,7% ndërsa vdekjet me 37%.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

TË FUNDIT

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×