Portugali| Rriten çmimet, shtohen vjedhjet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Portugali numri i vjedhjeve në dyqane mund të rritet me 40 për qind krahasuar me vitin e kaluar pasi banorët vjedhin peshk të konservuar, vaj, bukë, kafe dhe ushqime të tjera bazë për shkak të rritjes së çmimeve të ushqimeve, raportoi e përjavshmja portugeze Expresso, duke cituar të dhëna zyrtare.

“Ky fenomen është veçanërisht i theksuar në qytetet e mëdha si Lisbona dhe Porto,” tha Goncalo Lobo Xavier, president i Shoqatës Portugeze të Kompanive të Shpërndarjes (APED). “Nuk ka dyshim se njerëzit i vjedhin këto gjëra për të ngrënë. Kjo është shenja e parë e një krize të rëndë sociale,” shtoi ai.

Policia portugeze thotë se nga janari deri në qershor janë raportuar 452 vjedhje në supermarkete.

- Advertisement -

Nëse ky trend vazhdon, do të jetë një rritje prej 40 për qind krahasuar me vitin e kaluar. Njerëzit e prekur nga rritja e çmimeve po vjedhin edhe peshkun e ngrirë, veçanërisht merlucin, i cili hahet tradicionalisht në Portugali, një vend me 10.3 milionë banorë në brigjet e Atlantikut.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve, flet kapiteni Çela

Përgatitjet në kuadër të Ligës së Kombeve kanë vijuar nga kombëtarja shqiptare e të amputuarve, e cila ka nisur grumbullimin në kryeqytet. Në fundjavë...

Përplasjet ne veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

TË FUNDIT

Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve, flet kapiteni Çela

Përgatitjet në kuadër të Ligës së Kombeve kanë vijuar nga kombëtarja shqiptare e të amputuarve, e cila ka nisur grumbullimin në kryeqytet. Në fundjavë...

Përplasjet ne veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×