Lea Ypi: S’ka nevojë të jesh politikan karriere për të qenë në politikë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mendimtarja shqiptare Lea Ypi u rendit ndër 10 mendimtarët kryesorë në rang global nga një klasifikim i revistë mujore britanike “Prospect”.

Në një intervistë për Euronews Albania, Ypi rrëfeu rrugëtimin e saj që nga karriera akademike deri tek ambiciet politike.

Në përurimin e librit të saj “Të lirë – Të rritesh në fund të historisë” morën pjesë politikanë të lartë përfshirë kryeministrin Edi Rama, dhe kjo u shoqërua me zërat se ajo ishte propozuar për presidente.

- Advertisement -

E pyetur lidhur me këtë, Ypi u shpreh se nuk e sheh veten të angazhuar si politikane karriere ndërsa theksoi se nuk ka nevojë të jesh politikan karriere që të angazhohesh politikisht dhe të japësh kontribut për vendin.

Sipas saj, politika është dhe duhet të jetë e hapur për të gjithë

“Mendoj se çdo njëri duhet ta japë kontributin në sferën ku e ka dhënë dhe mendon se është i përshtatshëm për ta dhënë kontributin. Dhe mendoj se të angazhohesh politikisht nuk do të thotë të jesh politikan karriere. Mendoj se çdo qytetar çdo intelektual mund të jetë pjesë e jetës politike jo vetëm të vendit të tij pa pasur karrierë politike. Nuk e kam menduar ndonjëherë të ardhmen në politikë si politikane karrierre pasi mendoj se mund ta bësh edhe pa pasur karrierë politike, pasi mendoj se politika është dhe duhet të jetë e hapur për të gjithë dhe ndoshta ajo pesha që i japim politikës së karrierës është më e madhe se ç’duhet”, tha Ypi.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

TË FUNDIT

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×