English

Presidenti i Bolivisë: Përpjekja për grusht shteti ndodhi për shkak të litiumit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Bolivian Luis Arce tha se përpjekja e fundit për grusht shteti në Bolivi ndodhi për shkak të litiumit dhe shtoi se vendi aktualisht është duke negociuar një kontratë afatgjatë për të dhënë një projekt litium.

- Advertisement -

Siç vlerësoi ai, autoritetet nuk hodhën poshtë versionin se ka interesa të brendshme dhe të jashtme për grusht shtet.

Ai tha në një intervistë për “Russia Today” se Bolivia bëri një marrëveshje me Rusinë, e cila duhet të investojë fonde të caktuara për minierat e litiumit, si dhe me Kinën, e cila synon të investojë në ndërtimin e objekteve të minierave të litiumit dhe se Shtetet e Bashkuara e Amerikës nuk mund ta falin Bolivinë për zgjedhjen e partneritetit me partnerë nga Lindja dhe jo me Amerikën.

Përpjekja për grusht shteti u pengua pasi mbështetësit e presidentit aktual dolën në rrugë dhe anëtarët e ushtrisë u tërhoqën nga sheshi kryesor në kryeqytet, La Paz.

Sipas presidentit bolivian, motivet për gjëra të tilla kanë të bëjnë gjithmonë me aspektin ekonomik në fund të fundit dhe shton se SHBA-ja, e cila kontrollon “trekëndëshin e litiumit” rajonal që përfshin Argjentinën, Bolivinë dhe Kilin, e sheh atë si një çështje e sigurisë së saj kombëtare dhe se nuk ka të bëjë vetëm me litiumin.

“Në rastin tonë, kjo vlen si për tokat e rralla, ashtu edhe për faktin që ne jemi një rezervë uji i ëmbël”, shpjegoi ai.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?