Presidenti i Qipros infektohet me COVID-19 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades është infektuar me COVID-19.

Një zyrtar i qeverisë, Marios Pelekanos tha të martën se Anastasiades rezultoi pozitiv gjatë testimit rutinë dhe se ai është në gjendje të mirë vetëm me simptoma të lehta.

Në përputhje me protokollet ekzistuese, presidenti ka ndryshuar programin e tij, duke përfshirë mos pjesëmarrjen në përkujtimet e 48-vjetorit të pushtimit të Qipros nga Turqia: një ngjarje që ndau kombin ishullor të Mesdheut lindor përgjatë vijave etnike.

- Advertisement -

Sipas shifrave të ministrisë së shëndetësisë, Qipro kishte një shkallë të infeksionit me COVID-19 prej 12.6% midis 8 korrikut dhe 14 korrikut. Vendi raportoi shtatë vdekje të lidhura me COVID-19 gjatë së njëjtës periudhë me një numër të përgjithshëm vdekjesh prej 1 086 që nga fillimi i pandemisë.

Qiproja vendosi përsëri mbajtjen e maskës javën e kaluar mes një rritjeje të rasteve të COVID në të gjithë Evropën, vetëm një muaj pasi hoqi rregullin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×