Prindërit nuk i çojnë dot fëmijët në shkollë, shoqërues gjyshërit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mësimi me turne është kthyer në problem për prindërit që kanë fëmijët në shkolla. Ata e kanë të pamundur t’i çojnë dhe t’i marrin, të vegjlit e tyre.

“Goca ime as e merr, as se sjell, të më mbajë Zoti me shëndet mua, gjyshet shyqyr kush është e fortë,” – tha një qytetare.

“U zhgënjyem se na thanë në fillim që nuk do ketë turne, por megjithatë ne jemi mësuar. Vjet kështu e bëmë,” – u shpreh një tjetër.

- Advertisement -

Në shkollën “Kongresi i Lushnjës” fëmijët thonë se janë lajmëruar për mësimin me turne, dje kur erdhën në shkollë.

“Mësuesja ime na tregoi se kur do bëhej mësimi dhe atëherë e mora vesh. Mua më fillon në 12 e gjysmë deri në 5 pa 10. Kur mbaroj shkoj vetë, kaloj tek vizat e bardha,” – u shpreh një nxënës.

Edhe pse u tha se për këtë vit të ri shkollor, nuk do të kishte mësim me turne, në fakt, ka rezultuar kundërta. Në Tiranë ka disa shkolla, që vijojnë mësimin për shkak të mbingarkesës dhe mungesës së kushteve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

TË FUNDIT

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×