Prodhimet bujqësore në 2021, më shumë perime e drithëra, më pak fasule e ullinj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kulturat bujqësore ishin të mbara për prodhimin e perimeve dhe drithit, ndërsa fermerët shqiptarë volën më pak fasule e ullinj.

Të dhënat e vitit 2021 flasin për një rritje të përgjithshme të prodhimit, edhe pse bujqësia përballet më vështirësi në zinxhirin e tregut.

Në vitin 2021, në shumicën e kulturave bujqësore prodhimi është rritur në krahasim me vitin 2020. Perimet në arë të hapur dhe në sera, drithërat, pemët frutore, agrumet e rrushi janë rritur me 1 deri në 3.5 %.

- Advertisement -

Por, ndryshe ka ndodhur me fasulen, ku nga kjo bimë u prodhuan 2 400 tonë, me rënie 13% në krahasim me vitin paraardhës. Tkurrje me 16% ka pasur edhe në kulturën e ullinjve, ku u prodhuan 110 mijë tonë. Zjarret e korrik-gushtit kanë ndikuar te kjo kulturë, pasi 15 mijë pemë u dogjën gjatë muajve korrik-gusht.

Në tërësi për të gjithë sipërfaqen e mbjellë, treguesit e INSTAT flasin sasi prodhimi që tejkalon vitin paraardhës edhe pse bujqësia përballet me largim të fuqisë punëtore dhe mbetet një nga sektorët më të nënvlerësuar.

Në sipërfaqe të përgjithshme, Shqipëria ka 603 mijë hektarë tokë bujqësore, por 30% e saj nuk shfrytëzohet nga fermerët. Fieri mban peshën kryesore të sipërfaqes së mbjellë, ndjekur nga Elbasani dhe Korça.

Zjarret masive të verës së kaluar dogjën vetëm 13 hektarë tokë të punueshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

TË FUNDIT

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×