Komisioneri i BE-së Johannes Hahn mbron “Mënyra Europiane e jetesës”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

DARREN MCCAFFREY

Johannes Hahn, komisioneri veteran i Austrisë në Bruksel, është gati të hyjë në mandatin e tij të tretë. Ai ka qenë përgjegjës për zgjerimin në pesë vitet e fundit, por me Ursula Von Der Leyen ai do të marrë përsipër buxhetin e BE-së në një kohë kur mund të jetë nën një presion të fortë për shkak të BREXIT.

Komisioner, shumë faleminderit që na u bashkuat. Duke pasur parasysh që ende mund të përballemi me një BREXIT pa marrëveshje, sa i shqetësuar jeni për këtë dhe cili mund të jetë ndikimi në sasinë e parave që Evropa do të ketë në vitet e ardhshme?

JOHANNES HAHN

Një BREXIT pa marrëveshje do të ketë një ndikim shumë të fortë në buxhetin e vitit 2020, sepse këtu kemi ende llogari me Mbretërinë e Bashkuar, ose të paktën me situatën që pritet të ketë një rrugëdalje të mirë. Prandaj, nëse nuk është ky rasti, do të duhet të analizojmë dhe të përshtatemi me sfidat e reja. Por jam i bindur, si të gjithë ne, që në fund do të kemi…

DARREN MCCAFFREY

E keni parë nga do të vijnë këto shkurtime?

 JOHANNES HAHN

Kolegu dhe shoku im Gunther Oettinger, i cili është ende në krye, sigurisht që do të merret me këtë problem. Por është shumë e herët dhe mendoj se së pari duhet të bëjmë gjithçka mundemi për të shmangur një BREXIT të vështirë, pasi nuk është në interesin tonë, të evropianëve, e aq më pak në interes të britanikëve.

DARREN MCCAFFREY

Por në vitet e ardhshme, do të kemi një Evropë që harxhon më pak para, apo vendet më të pasura do të kontribuojnë me më shumë para?

 JOHANNES HAHN

Varet nga negociatat. Shtetet Anëtare dhe Parlamenti duhet të marrin vendime. Por kam besim se në fund, si gjithmonë, do të gjejmë një kompromis të mirë.

DARREN MCCAFFREY

Le të kalojmë në çështjen që ka marrë pjesën më të madhe të kohës suaj gjatë pesë viteve të fundit, çështja e zgjerimit të Bashkimit Evropian. Kjo nuk ndodhi, duket se ka ndaluar veton në qershor, duke penguar vendet si Shqipëria të bashkohen. U zhgënjyet? A ishte një dështim personal?

JOHANNES HAHN

Së pari, pati një deklaratë të famshme nga Presidenti Juncker në fillim të mandatit tonë, duke thënë se nuk do të kishte zgjerim gjatë këtij afati, por kemi bërë shumë përparime gjatë dy viteve të fundit në drejtim të përgatitjes së vendeve për t’u bërë anëtarë të BE-së. Dhe në rastin e Maqedonisë Veriore, ose të Shqipërisë, mund të kishin pasur dritën e gjelbër për të filluar negociatat. Por kam besim se kjo do të ndodhë tani në tetor.

 DARREN MCCAFFREY

A mund të garantoni që në një moment jo shumë të largët në të ardhmen ata do të hyjnë në Bashkimin Evropian?

JOHANNES HAHN

Tani për tani duhet filluar me negociatat. Dhe sot duhet ta shohim si një proces. Nuk ka të bëjë vetëm me negociatat në mënyrë që ata të marrin përsipër “Aktin Politik të Komunitetit”, por me mënyrën se si zbatohet ky akt.

 DARREN MCCAFFREY

Flasim për pesë, dhjetë vjet?

JOHANNES HAHN

Jo, kjo varet nga vendi partner. Për shembull, Serbia gjithashtu ka përafrim me politikën e jashtme evropiane. Bëhet fjalë për zhvillimet ekonomike.

DARREN MCCAFFREY

Keni prekur çështjen e korrupsionit dhe në përshkrimin tuaj thoni që pjesë e detyrës së Komisionerit për zgjerim është të mbështesë vendet para pranimit, të zbatojë reformat demokratike dhe ekonomike dhe të zbatojë sundimin e ligjit. Duke pasur parasysh që kandidati për të marrë detyrën është emëruar nga Viktor Orban dhe qeveria hungareze, mendoni se ata kanë aftësinë për të mbrojtur sundimin e ligjit?

 JOHANNES HAHN

Së pari, mendoj se vetë kandidati ishte anëtar i Komisionit të Venecias, i cili është institucioni më me reputacion në Evropë dhe mbase në të gjithë botën që merret me çështje të sundimit të ligjit. Së dyti, secili nga ne, domethënë, secili Komisioner, duhet të bëjë një betim për Bashkimin Evropian, për vlerat e tij, për traktatin dhe duhet të jetë një përfaqësues evropian.

DARREN MCCAFFREY

Por ju mund ta kuptoni pse shumë eurodeputetë janë pak të shqetësuar për këtë. Hungaria është një vend që është nën hetim për shkak të problemeve të sundimit të ligjit dhe tani do të gjykojë vendet kandidate.

I kuptoni këto shqetësime?

JOHANNES HAHN

I kuptoj shqetësimet, por kjo ka të bëjë me një person. Një person i cili duhet të përfaqësojë veten në Parlamentin Evropian. Do të jetë pa dyshim e vështirë të dëgjohet, por pastaj mendoj se anëtarët duhet ta ndajnë mendjen dhe të marrin vendimet e nevojshme. Kam besim se kolegu im do të prezantohet shumë bindshëm.

DARREN MCCAFFREY

Në një nga postimet Ursula Von Der Leyen ajo thotë se mbron “Mënyrën Evropiane të Jetesës”. A e kuptoni çfarë do të thotë kjo?

 JOHANNES HAHN

Si Komisioner aktual, jo vetëm për zgjerimin, por edhe për fqinjësinë, kam mësuar sa tërheqëse është Evropa, sa tërheqëse është mënyra e jetesës evropiane. Në Evropë të gjithë mund të ndjekin interesat e tyre dhe ekziston liria e fjalës, liria e tubimit, etj.

 

DARREN MCCAFFREY

Por kryetari aktual i komisionit, shefi juaj, Jean-Claude Juncker tha për “Euronews” se e shihte si një ide të keqe. A mendoni se Ursula von Der Leyen duhet të ndryshojë mendje për këtë?

JOHANNES HAHN

Në fillim të korrikut, kur ajo prezantoi programin, mbrojtja e mënyrës evropiane të jetesës ishte një nga temat kryesore dhe askush nuk e hapi për diskutim. Vetëm disa ditë më parë ajo u bë temë diskutimi dhe u zvogëlua për shkak të çështjes së migrimit. Migrimi dhe përballja e tij është një nga temat e shumta të përfshira në këtë dosje. Dhe të them të drejtën, të ofrosh azil, të kesh një procedurë të duhur vlerësimi të bazuar në rregullin e ligjit, është gjithashtu pjesë e mënyrës sonë të jetesës evropiane. Ne kemi një rregull ligji. Kemi standarde që njerëzit mund t’i besojnë.

DARREN MCCAFFREY

Pra, mendoni se ajo duhet t’i qëndrojë këtij titulli.

 JOHANNES HAHN

Sigurisht dhe mendoj se duhet ta promovojmë mënyrën evropiane të jetesës. Dje, në një debat midis kolegëve tanë të rinj, u thashë se më kujtohej kur isha fëmijë, apo adoleshent, e adhuronim stilin e jetesës amerikane. Mendoj se për 20 vjet askush nuk ka folur për stilin e jetesës amerikane, ëndrrën amerikane. Gjërat kanë ndryshuar, por unë mendoj se mund të jemi krenarë, duhet të jemi krenarë dhe të kemi besim në mënyrën evropiane të jetesës.

DARREN MCCAFFREY

Pamë një foto të të gjithë komisionerëve atë ditë dhe tani ekziston barazia gjinore, të cilën besoj se e mirëpritni. Por shohim edhe se të gjithë komisionerët janë të bardhë. A nuk është pak e sikletshme, thuajse e turpshme për Bashkimin Evropian, që nuk ka Komisionerë dhe nuk ka pasur kurrë një Komisioner jo të bardhë?

JOHANNES HAHN

Epo, jo sot, jo në këtë komitet, por nuk përjashtohet mund të ekzistojë në të ardhmen. Varet. Përveç kësaj…

DARREN MCCAFFREY

Është viti 2019…

JOHANNES HAHN

Kjo varet edhe nga struktura politike dhe jo nga Shtetet Anëtare. Gjëja e rëndësishme është të nënvizojmë cilësinë, përvojën e kandidatëve dhe nuk duhet të bëjmë dallime, se nga cili grup etnik vjen ky apo ai. Mendoj se Evropa është shumë-ngjyrëshe. Siç thashë, duhet të jemi krenarë për këtë. Është pjesë e mënyrës së jetesës sonë evropiane. Dhe kështu, unë jam goxha i bindur që herën tjetër, imazhi mund të jetë shumë më i gjallë se ai aktual.

 DARREN MCCAFFREY

Ishte kënaqësi! Faleminderit shumë!

 JOHANNES HAHN

Faleminderit ju!


Etiketimet

Me plagë në trup, demokrati niset nga Shkodra drejt Tiranës për protestën

Një qytetar nga Shkodra ka vendosur t'i bashkohet protestës edhe pse jo në gjendje të mirë shëndetësore. Me plagë në trup, ai tha për gazetarin...

Berisha për Euronews Albania: Protesta do të jetë e fuqishme

Protesta do të jeetë e fuqishme. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha për Euronews Albania pas zbriti nga banesa e tij,...

Mbërrin në seli Berisha, pritet me ovacione nga protestuesit

Mbërrin në selinë blu, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha. Ai është pritur me ovacione nga protestuesit. Berisha nuk ka dhënë një deklaratë për mediat,...

TË FUNDIT

Me plagë në trup, demokrati niset nga Shkodra drejt Tiranës për protestën

Një qytetar nga Shkodra ka vendosur t'i bashkohet protestës edhe pse jo në gjendje të mirë shëndetësore. Me plagë në trup, ai tha për gazetarin...

Berisha për Euronews Albania: Protesta do të jetë e fuqishme

Protesta do të jeetë e fuqishme. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha për Euronews Albania pas zbriti nga banesa e tij,...

Mbërrin në seli Berisha, pritet me ovacione nga protestuesit

Mbërrin në selinë blu, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha. Ai është pritur me ovacione nga protestuesit. Berisha nuk ka dhënë një deklaratë për mediat,...

Nisin grumbullimet e qytetarëve pak para fillimit të protestës

Pak para nisjes zyrtare të protestës në orën 19:00, qytetarët kanë filluar të grumbullohen për të marshuar në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit. Një pjesë e...

Ambasadorja Kim pro protestës: E rëndësishme të jetë paqësore

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim shprehet se është e drejta e të gjithë qytetarëve që të protestojnë. Këtë deklaratë ambasadorja e bëri në një aktivitet që...