Në çfarë moshe janë të gatshëm fëmijët të mësojnë gjuhë të huaja, apo të njihen me teknologji të reja?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ne fillojmë të mësojmë për botën tonë që nga hapat e para të jetës. E këta hapa janë shumë të rëndësishëm. Specialistët thonë se njohuritë bazë që përftojmë në vitet e para të shkollës mund të ndikojnë në zgjedhjet tona të ardhshme për karrierën, aktivitetet shoqërore, dhe mënyrën sesi sillemi në jetën prej të rrituri.

Në çfarë moshe janë të gatshëm fëmijët të mësojnë gjuhë të huaja, apo të njihen me teknologji të reja? Mënyra e arsimimit parashkollor ndryshon dukshëm në çdo vend. Këtu në Rusi, kopshtet shumëgjuhësh për fëmijë, ku fëmijët mund të mësojnë deri në dy gjuhë të huaja bashkë me gjuhën e tyre, po bëhen gjithnjë e më popullore.


Etiketimet

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

TË FUNDIT

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...