Studentët kundër zgjedhjeve në universitete: Përjashtohet e drejta jonë për të votuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zgjedhjet në universitete për rektorët  dhe senatet janë kthyer në çështje debati në opinionin publik. Studentët  shprehën të vendosur kundër këtij procesi, i cili sipas tyre përjashton vullnetin e 60 për qind të tyre pasi nuk mund të marrin pjesë në këtë proces për shkak të pandemisë globale të COVID-19.

Anëtari i Lëvizjes “Qëndresa Qytetare”, Çeldo Brahimaj në “Ilva Now” tha se zgjedhjet në universitetet nuk mund të bëhen duke përjashtuar studentët, pavarësisht se pesha e votës së tyre është vetëm 10 %. Ai shtoi se i kanë dërguar një letër të hapur ministrisë së Arsimit për këtë proces diskriminues që po u bëhet studentëve shqiptarë.

“Ky proces zgjedhor do të jetë një proces përjashtues, pasi 60 për qind e studentëve iu hiqet e drejta për të kandiduar dhe për të zgjedhur. Në fakt kjo pyetje është logjike, sepse kemi probleme me përfaqësimin në nivel qendror.  Pesha e votës tonë është modeste, por një grup njerëzish dhe studentësh kanë zgjedhur që të ngrenë zërin. Me iniciative të qytetarëve të një grupi studentësh, që janë një vlerë e jashtëzakonshme si individ dhe si grup, hapat e parë janë ndërmarrë sot dhe i është dërguar një letër e hapur ministrisë së Arsimit ku janë vendosur të gjitha problematikat”, tha ai.

Ai tregon hapin e radhës që pritet të merret nga vetë studentët.

“Po sot është bërë një kërkesë tek Komisioni Parlamentar për Edukimin, ku është kërkuar një dëgjesë me ministren e Arsimit për çështjen e zgjedhjeve, nëse ne nuk marrin reagimin e dëshiruar do t’i drejtohemi Gjykatës Administrative”, shtoi ai.


Etiketimet

Gjendet një valixhe e dyshimtë te Rruga e Kavajës

Mesditën e së premtes në Rrugën e Kavajës, në afërsi të një kompleksi pallatesh, është konstatuar një valixhe ngjyrë kafe. Shërbimet e Policisë kanë shkuar...

‘S’më shkon shamia e kuqe”, Balluku përplaset me Mziun pas komenteve për pamjen

Debate ka pasur sot në Kuvend mes ministres së Infrastrukturës, Belinda Ballukut dhe Xhelal Mziut. Ky i fundit është shprehur se është e paplotë “Rruga...

Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga Rusia

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka ngritur shqetësimin se protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut mund të...

TË FUNDIT

Gjendet një valixhe e dyshimtë te Rruga e Kavajës

Mesditën e së premtes në Rrugën e Kavajës, në afërsi të një kompleksi pallatesh, është konstatuar një valixhe ngjyrë kafe. Shërbimet e Policisë kanë shkuar...

‘S’më shkon shamia e kuqe”, Balluku përplaset me Mziun pas komenteve për pamjen

Debate ka pasur sot në Kuvend mes ministres së Infrastrukturës, Belinda Ballukut dhe Xhelal Mziut. Ky i fundit është shprehur se është e paplotë “Rruga...

Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga Rusia

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka ngritur shqetësimin se protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut mund të...

Hidhet nga kati i katërt i banesës, humb jetën 60-vjeçari në Tiranë

Mesditën e sotme një 60-vjeçar është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës ku banonte në lagjen "Ali Demi" në Tiranë. Policia bën me dije...

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...