Damian Gjiknuri: Duam sistemin zgjedhor aktual, ‘danezi’ sjell destabilitet politik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Anëtari i Këshillit Politik të reformës zgjedhore, Damian Gjiknuri në një intervistë për ‘Ilva Now’, ka folur për konsensusin e arritur sot me opozitën për disa çështje zgjedhore. Ai tha se, është rënë dakord që financimi i fushatës të bëhet miks nga shteti dhe nga privatët si dhe një në tre emra në listat zgjedhore do të jenë gra.

“Shteti do të rrisë financimet për partitë politike. Përllogaritja do të jetë mbi bazën e votave. Mund të arrijmë në dyfishin që është dhënë në zgjedhjet e fundit”, deklaroi z. Gjiknuri.

I pyetur nga gazetarja, Ilva Tare nëse mund arrihet të përmbyllet reforma zgjedhore siç është parashikuar, deri në fund të muajit maj, deputeti i PS-së tha se, kanë mbetur pa u zgjidhur dhe shumë pak çështje.

“95% e punës është bërë nga pikëpamja e draftimit. Aty ka 2-3 çështje, por më shumë është negociatë politike. Kemi rënë dakord që të fusim kamera në qendrat e votimit për hetime dhe pjesa e identifikimit të votuesve do të bëhet përmes teknologjisë. I gjithë problemi është sa mund ta shtrijmë. Nuk duhet që për shkak të dështimit të teknologjisë të mos mbajmë zgjedhje”, u shpreh ai.

Mazhoranca dhe opozita kanë rëndë dakord për shkurtimin e periudhës zgjedhore që do të thotë se, zgjedhjet e ardhshme Parlamentare do të mbahen jo më vonë se 15 maji i vitit 2021. Për këtë, z. Gjiknuri iu përgjigj dhe Rudina Hajdarit, e cila pretendon se kjo bën që shumë emigrantë të mos kenë mundësi të votojnë.

“Vota e emigrantëve nuk zbatohet duke ardhur këtu, por duhet t’u japim mundësinë që të votojnë aty ku janë. Ka një kategori njerëzish, që në periudhën e qershorit largohen për punë sezonale. Me afrimin e kësaj date, jo më shumë se 15 maji, këta persona do të jenë këtu dhe do të votojnë”, tha deputeti socialist.

Sa i takon diskutimeve mbi ndryshimin e sistemit zgjedhor, z. Gjiknuri u shpreh se, Partia Socialiste preferon që të mbetet sistemi aktual. Lidhur me propozimin për miratimin e një sistemi danez, ai tha se, kjo gjë mund të sjellë mazhoranca të dobëta që do të përkthehet në paqëndrueshmëri politike, duke iu referuar si shembull negativ Kosovës.

“Ne jemi për sistemin aktual, pasi nuk shohim asnjë problem. Por, nëse kërkohet rishikimi i sistemit, edhe ne do shprehim preferencat tona. Ky sistem nuk është i keq, ka nevojë për ndonjë përmirësim, por nuk është i keq. Si PS, e kemi thënë që jemi për sistemin aktual”, u shpreh zyrtari i mazhorancës.

Sipas z. Gjiknuri ndryshimi i sistemit do të kërkonte ndryshimin e Kushtetutës, madje tha se me opozitën, në marrëveshjen e arritur, është rënë dakord që çështjet që prekin dokumentin themeltar të shtetit të shikohen në një fazë tjetër.

“Problemi është nëse një vend do të ndryshojë sistemin zgjedhor për ta çuar drejt një proporcionaliteti, do të thotë që nuk do të ketë mazhoranca të sigurta në Kuvend. Problemet në Shqipëri nuk vijnë nga përfaqësimi. Në fund të fundit, sistemi do të sjellë të njëjtët njerëz. Shikoni Kosovën se çfarë destabiliteti ka në qeverisje. Ky sistem në dukje favorizon partinë e madhe, por ky sistem lejon koalicionet”, shtoi z. Gjiknuri.

 

Lexoni gjithashtu:

Gjiknuri përjashton mundësinë për qeveri tranzitore: Nuk është objekt i tryezës së reformës

Gjiknuri: Listat e hapura mund të ulin cilësinë e përfaqësimit


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...