Gjiknuri: Listat e hapura mund të ulin cilësinë e përfaqësimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Partia Socialiste është e mendimit se listat e hapura mund të ulin cilësinë e përfaqësimit në parlament dhe se depolitizimi i administrimit të zgjedhjeve mund të bëhet me sistem shorti.

Këtë gjë e shprehu teksa ishte i ftuar në Ilva Now, përfaqësuesi i PS-së në tryezën e reformës zgjedhore, Damian Gjiknuri.

Deputeti socialist tha se nëse lihet vend për lista të hapura atëherë mund të mos ketë seleksionim të personave me vlera dhe në parlament mund të përfundojnë individë jo të denjë për të përfaqësuar qytetarët.

I pyetur rreth çështjes së depolitizimit të komisioneve zgjedhore, Gjiknuri u shpreh se në këtë pikë ka pasur kontraste me Partinë Demokratike, që sipas tij “do formën e politizuar”.

Gjiknuri më tej shpjegoi propozimin e PS-së për depolitizimin, që siç u shpreh ai, në media është përcjellë si administrim i zgjedhjeve “përmes administratës shtetërore”.

“Është spekuluar. Nuk janë zyrtarë shteti. Janë çdo qytetar i Shqipërisë… si juria amerikane në drejtësi, përfshirë edhe administratën, mund të krijohet një pull i mjaftueshëm për t’u hedhur në short dhe për të caktuar disa zyrtarë në çdo qendër votimi për të administruar votat, partitë do të kenë patjetër njerëzit e tyre, madje mund të ketë edhe me kompromis që disa parti të kenë disa më shumë,” – tha Gjiknuri.

 

Lexoni gjithashtu:

Gjiknuri: Duam sistemin zgjedhor aktual, ‘danezi’ sjell destabilitet politik

Gjiknuri përjashton mundësinë për qeveri tranzitore: Nuk është objekt i tryezës së reformës


Etiketimet

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

TË FUNDIT

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...