Gjiknuri përjashton mundësinë për qeveri tranzitore: Nuk është objekt i tryezës së reformës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, tha të martën, për Ilva Now, se në tryezën e Këshillti Politik, që diskuton reformën zgjedhore, nuk ka qenë objekt diskutimi kërkesa e opozitës për qeveri tranzitore përpara zgjedhjeve.

“Nuk është objekt i tryezës dhe nuk është në mandatin tim të diskutoj fundin e një qeverie të zgjedhur,” – u shpreh Gjiknuri duke këmbëngulur se kërkesa për qeveri tranzitore është kërkesë për marrëveshje politike.

Për këtë ai paralelizoi marrëveshjen e arritur përpara zgjedhjeve të vitit 2017-të, kur pas një takimi Rama-Basha u vendos për vajtjen në zgjedhje me një qeveri teknike të ndarë mes opozitës dhe mazhorancës.

“Qeverinë tranzitore duhet t’ia kërkojë Basha Ramës, nëse do të ulet ndonjëherë me të, siç bëri në 2017-ën,” – u shpreh Gjiknuri duke mohuar edhe zërat rreth zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme në vjeshtë.

Sipas pritshmërive të tij zgjedhjet e ardhshme do të jenë në vitin 2021 “në periudhën prill-maj”.

Në intervistën për Ilva Now, Gjiknuri tregoi se 95 për qind e çështjeve për reformën janë zgjidhur dhe gjithçka mund të kryhet brenda afatit të 31 majit.

 

Lexoni gjithashtu:

Damian Gjiknuri: Duam sistemin zgjedhor aktual, ‘danezi’ sjell destabilitet politik


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...