Balkan Talks | Shqiprim Arifi: Duam të jemi pjesëmarrës në dialogun Kosovë-Serbi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Balkan Talks në Euronews Albania kthen vëmendjen tek realiteti kompleks në Luginën e Preshevës. Shqiprim Arifi kryetar i Luginës tregon se si ka ndikuar fitorja e Vetëvendosjes në Preshevë, Medvegj dhe Bujanovc.

“Ka qenë fitore spektalore fitorja e Vetëvendosjes, por për mua ka qenë e llogaritur si pasojë e partive të vjetra dhe ishte e pritshme. Ndodhi e njëjta gjë si me ne, ku në 2017 na shkarkuan dhe një vit më vonë i kemi përmbysur në zgjedhjet e reja. Pas shkarkimit e kam uruar për fitoren Kurtin se e dija që do fitonte zgjedhjet e ardhshme,”- thotë kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi.

Z.Arifi mendon se kjo fushatë solli më në fund vëmendjen te Lugina e Preshevës.

“Pas një fushate intensive duke kritikuar për mënyrën e politikës dhe nevoja për ta aktualizuar temën e Preshevës, ajo që kemi parë në fushatë është reflektimi. Ne duam që Presheva mos bëhet një Çamëri e dytë,” – shprehet për Balkan Talks kryetari Arifi.

Mungesa e vendosjes së çështjes së Luginës së Preshevës në dialogun me Serbinë ka sjellë diskriminim të vazhdueshëm për shqiptarët aty sipas Shqiprim Arfit.

“Kjo është temë tabu dhe shqiptarët janë diskriminuar prej 30 vitesh. Ne e kemi të përditshëm diskriminimin dhe ka munguar reagimi e strategjia nga qeveria në Kosovë dhe Shqipëri. Ne jemi të çuditur nga vëllezërit tanë në Shqipëri, që nuk ka pasur reagime më parë për Luginën e Preshevës,” – rrëfen kryetari i Alternativës Shqiprim Arifi.

Gjatë intervistës kryetari Shqiprim Arifi tregoi se shqiptarët e Luginës duan që të kenë një përfaqësues gjatë dialogut me Serbinë.

“Tema është aktuale dhe është pjesë e dialogut dhe ne duam të jemi pjesëmarrës që të tregojmë perspektivën e jetuar,” – tregon për Balkan Talks në Euronews Albania z.Arifi.


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...