Balkan Talks | Shqiprim Arifi: S’duhet të bëjmë pazare territoresh me Serbinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi, tregoi për Balkan Talks në Euronews Albania se ata kanë tre kushte të cilat duhet të zbatohen nga Kosova dhe Serbia për sa i përket dialogut.

“Ne besojmë që të mos ketë shkëmbim territori dhe veriu i Kosovës është pjesë e jona. Ne duhet të kemi strategjitë tona dhe s’kemi pse bazohemi të pëlqimet e Beogradit nuk duhet të bëjmë pazare me të. Po bëmë dialog atëherë humbasim,” – thotë kryetari i Alternativës Shqiprim Arifi.

Sipas z.Arifi pazaret për territore do të sillnin hapjen e konflikteve të tjera.

“Nuk është e logjikshme të bëhet shkëmbimi pasi hapet pazari i Bosnjës, Maqedonisë së Veriut etj.. Përflitet hajde e ndajmë Preshevës rreth hekurudhës, një pjesë në Serbi një pjesë në Kosovë. Ne jemi radhit te politika evropiane, e cila ka qenë më të njëjtat kushte si ne pa ndryshim kufijsh dhe pazare,” – rrëfen kryetari Shqiprim Arifi.

Z.Arifi pret që z.Kurti t’i dërgojë ftesën për të qenë pjesë e dialogut Serbi-Kosovë.

“Unë e pres kërkesën që të jemi pjesë e delegacionit të dialogut dhe të kemi takime e negociata për të krijuar strategjinë,” – tregon Shqiprim Arifi për Balkan Talks në Euronews Albania.

Gjatë intervistës z.Arifi tregoi se pavarësisht përçarjes me partitë e tjera shqiptare, përsa i përket dialogut janë bashkë.

“Nuk është e jashtëzakonshme përçarja, pasi e shohim kudo këtë në Shqipëri dhe Kosovë ka përçarje si te ne. Në këtë pikë jemi të unifikuara, që të ketë një përfaqësues në delegacion. Shoh dritë dhe shpresa është e vetmja që na ka mbetur dhe do luftojmë për këtë,” – rrëfen z.Shqiprim Arifi.

Lexoni gjithashtu:

Balkan Talks | Shqiprim Arifi: Duam të jemi pjesëmarrës në dialogun Kosovë-Serbi


Etiketimet

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

TË FUNDIT

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...