Balkan Talks

Analizë politike, konflikte rajonale, anëtarësimi në BE, negociata, liritë fetare, grupe etnike e shumë të tjera analizohen nëpërmjet intervistave me aktorët më të rëndësishëm të rajonit, në Balkan Talks. Nga Franko Egro, çdo të hënë dhe të mërkurë, ora 22:00.

Balkan Talks

Ekskluzive| I dërguari i Gjermanisë: Nuk do pranojmë një republika Srpska në Kosovë

Manuel Sarrazin, i dërguari special i qeverisë Federale Gjermane për Ballkanin Perëndimor, një intervistë për emisionin ‘Balkan Talks’ në Euronews Albania tha se në...

I dërguari gjerman për Ballkanin: Koha që Vuçiç të vendosë, pro apo kundër BE-së

I dërguari special i qeverisë Federale Gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin tha në një intervistë për Balkan Talks se është koha që presidenti...

Tahiri: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi është çelësi për paqen në Ballkan

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Edita Tahiri , thotë se dialogu Kosovë-Serbi ka hyrë në fazën finale. Në një intervistë për emisionin “Balkan...

Hoti: Osmani dhe Kurti jo në lartësinë e duhur për të arritur marrëveshje me Serbinë

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti deklaroi se aleatët si SHBA-ja, Gjermania dhe Franca po përpiqen të negociojnë njohjen reciproke Kosovë-Serbi, por se presidentja Vjosa...

Haradinaj: Marrëveshja për njohje me Serbinë mund të finalizohet brenda vitit

Ish-kryeministri i Kosovës, i cili aktualisht është kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj beson se marrëveshja për njohje reciproke me Serbinë mund të finalizohet deri...

Presidenti i RMV: E natyrshme që Shqipëria të kërkojë ndarjen për në BE

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski thotë se BE po tregohet me standarde të dyfishta pasi nga një anë po negocion me Malin...

Presidenti Pendarovski: Sjelljet e Bullgarisë ndaj RMV-së ngjajnë me ato greke

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski i përkufizoi si jo të mira marrëdhëniet mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. “Ne kemi qenë të ndarë...

Ahmeti: “Ballkani i Hapur” në dobi të rajonit, asnjë shtet nuk del i humbur

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti thotë se nisma "Ballkani i Hapur" është në dobi të Maqedonisë së Veriut, por edhe të...

Kosova duhet të përmbyllë procesin e demarkacionit me Serbinë, sipas Ahmetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti thotë se mosmarrëveshjet midis Kosovës dhe Serbisë përbëjnë ende një problem në rajon. Në një intervistë ekskluzive...