Milazim Krasniqi: Nëse Osmani do ishte kryetare, LDK do fitonte zgjedhjet e 2019-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zgjedhjet brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës nxorën fitues Lumir Abdixhikun. Milazim Krasniqi themelues i LDK-së dhe profesor në Universitetin e Prishtinës tregon për “Balkan Talks” në Euronews Albania, mbi realitetin politik të LDK- së dhe se çfarë do tw ndodhë pas zgjedhjes sw kryetarit të ri.

“Në të vërtetë mendoj që kuvendi ishte i qetë nga dramaciteti i krizës ku po kalon LDK-ja dhe nuk u bë analiza e punës dhe përgjegjësia e udhëheqjes deri tani në rezultati në zgjedhjeve. Mungoi prezantimi i  programeve të kandidatëve për lider, nuk pati diskutim platforme për periudhën e ardhshme dhe strategjitë që do ndiqen,” – thotë themeluesi i LDK-se z. Krasniqi.

Sipas tij LDK-ja është kthyer në një moçal dhe ka frikë se mos Lumir Abdixhiku bëhet pjesë e tij.

“Në fakt kam qenë dashamirëse se e di çfarë e pret duke marrë timonin e LDK-së do futet në moçal se kam shumë problem aty dhe ka segmentime të grupeve të interesit që zhvatin dhe s’kanë ideale për të zhvilluar partinë dhe do ketë përplasje me ta,” – shprehet për Balkan Talks profesori Krasniqi.

Ai shprehet për fitoren e z. Abdixhiku duke thënë se ka ndikuar media dhe opinioni publik në zgjedhjen e tij.

“Unë besoj se po jetojmë në periudhën e post modernizmit, ku ndikon media dhe dominon mendim që duhen njerëz të rinj dhe ka infektuar dhe LDK-në, nëse do kishte gjakftohtësi Lutfi Haziri mund të ishte më i mirë për tranzicionin. Abdixhiku është një figurë e re dhe duhet të shohim si do vazhdojë dhe përfaqëson një LDK-të re, që ka afërsi me Vjosa Osmanin dhe do shohim si do vazhdojë me të dhe Kurtin,” – tregon z. Krasniqi.

Profesor Milazim Krasniqi tregon se cilat janë problemet me të cilat do përballet kryetari i ri i LDK-së.

“Fatkeqësisht kur kam qenë në LDK- dhe kam dalë në vitin 2000 ka pasur turbulenca të brendshme dhe Rrugova për ti amortizuar këto i tha fuqi kryetarëve të degëve në komuna dhe ata morën një fuqi të madhe, qe e kanë akoma dhe janë fuqia e pashallarëve të komunave. Këta do jenë probleme për Abdixhikun se duan të ruajnë pashallëqet e tyre,” – thotë profesor Krasniqi.

Gjatë intervistës gazetari Franko Egro e ka pyetur profesor Krasniqin për gabimin e LDK-së, i cili tha se duhet të ishte zgjedhur znj. Osmani kryetare e partisë.

“Jam i bindur se gabimi i LDK-së ka qenë se duhet të kishin zgjedhur kryetare Osmanin dhe do kishte fituar zgjedhjet,” – rrëfen z. Krasniqi.

Ai thotë se znj.Osmani është më afër Vetëvendosjes sesa kthimit në LDK-së dhe fajtor për këtë bën Isa Mustafën.

“Mendoj se nëse znj. Osmani do bëhet presidente lista e saj do shkrihet me Vetëvendosjen dhe nuk do ketë kthim në LDK. Fajtori kryesor për krizën e LDK është Isa Mustafa. Abdixhiku nuk duhet të bëhet pjesë me Vetëvendosjen, pasi ashtu LDK do shkrihet me Vetëvendosjen.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

TË FUNDIT

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?