Këshilltari i LDK: Kosova humbi nga rinegocimi i marrëveshjes me Serbinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Anton Berisha, këshilltar për politikat e jashtme në Lidhjen Demokratike thotë se Kosova ka humbur nga rinegocimi i marrëveshjes së targave me Serbinë.

Ish-zv.ministër i Punëve të Jashtme në Kosovë shprehet se Kosova ka humbur nga marrëveshja e re e arritur për targat pasi tashmë ajo njeh targat e Serbisë.

“Një marrëveshje ekzistuese që është problematizuar dhe është dobësuar pasi në këtë marrëveshje njihen targat ilegale, targat që regjistrohen në Serbi janë pjesë e marrëveshjes”, tha ai.

Ndërsa qëndrimet e mbajtur nga kryeministri, Albin Kurti i ka cilësuar propagandë dhe nuk po arrin të mbajë premtimet.

“I janë kthye temës patriotike ose si mund ta quaj patriotizëm artificial. Procesin e targave e shoh si fjala popullore u mbars mali dhe polli një mi pasi marrëveshja zbeh marrëveshjen paraprake”, deklaroi z. Berisha.

Këshilltari për politikat e jashtme në Lidhjen Demokratike duke komentuar iniciativën “Open Balkan” dhe mbështetjen e dhënë nga qeveria shqiptare, tha se e sheh këtë si një sjellje gati naive.

 
Etiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...