“Qeveria e Malit të Zi është në dorë të Dritan Abazoviç”, thotë politikani shqiptar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mali i Zi ndodhet në një krizë të thellë politike pasi shumica qeverisëse nuk po arrin të funksionojë.

Për të për fituar nga kjo situatë opozita ka iniciuar një mocion mosbesimi në Parlament.

Nikollë Camaj, kreu i Lidhjes Demokratike të Shqiptarëve në Malin e Zi thotë se 40 deputetë të opozitës kanë bërë një kërkesë të tillë.

“Nuk i duhej dhënë hapësirë liderëve me pikëpamje ruse dhe serbe”, tha Camaj.

Partia që mund të përmbysë balancat është ajo e Dritan Abazoviç që ende nuk është ka deklaruar se cili do të jetë qëndrimi i tij. Sipas Camajt, partia e tij ka mos përputhje me shumicën qeverisëse.

“Nuk është deklaruar taksavisht se çfarë do të bëjë. Por ka thënë se nuk do të bëjë kompromis me orientimin pro perëndimor dhe njohjen e Kosovës” tha Camaj.

Sipas tij në Malin e Zi pati ndryshime, por këto ndryshime po rezultojnë zhgënjyese.

Camaj theksoi se me shqetësim vërehet ndikimi i Rusisë, Serbisë dhe sidomos Kishës Ortodokse.

Ai nënvizoi se situata nuk është e mirë pasi nga një anë nuk kërkojnë që të rikthehen ata që kanë qeverisës për 30 vjet që në emër të patriozimit kanë plaçkitur gjithçka nga ana tjetër nuk pajtohen me atë që e quan “klerofashizëm”.

Parlamenti i Malit të Zi ka 81 anëtarë dhe shumica qeverisëse do ta ketë të vështirë të marrë vetëbesim.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...