Deputeti shqiptar në Malin e Zi thotë se ‘vendi ka nevojë për një qeveri të re’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kreu i Partisë Demokratike shqiptare në Malin e Zi, Fatmir Gjeka, thotë se Mali i Zi do të ketë një qeveri të re proevropiane pasi e shikon të pamundur vazhdimin e koalicionit aktual.

Fatmir Gjeka, deputet në Malin e Zi shprehet se aleatët e koalicionit qeverisës kanë dallime të mëdha dhe kjo e bën të pamundur jetëgjatësinë e mazhorancës.

Deputeti shqiptar tha se përpjekjet për të bërë një qeveri të re nuk do të funksionojë dhe zgjidha do të ishte “zgjedhje të reja ose krijimi i një qeveri kalimtare”.

“Mendoj se vendi duhet të shkojë në zgjedhje ose të krijoi një qeveri kalimtare deri në organizimin e zgjedhjeve të reja”, tha Gjeka.

Sipas tij qeveri në Malin e Zi duhet të drejtohet nga forca pro evropiane.

Sipas tij Dritan Abazoviç, si një parti proevropiane dhe pjesë e partive Të Gjelbra në Evropë duhet të bëjë diferencën për rrëzimin e qeverisë aktuale në Malin e Zi.

Ngërçi politik tha ai pritet të zgjidhet deri në fund të këtij viti ose në fillim të 2022.

40 deputetë të parlamentit të Mali të Zi me 81 anëtarë kanë depozituar një mocion mosbesimi.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...