‘BE e paaftë të menaxhojë dialogun Kosovë-Serbi”, thotë ish-ministri Selimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Selim Selimi shprehet për “Balkan Talks” se Bashkimi Evropian është i paaftë të menaxhojë dialogun Kosovë-Serbi.

Sipas tij është i domosdoshëm angazhimi direkt i SHBA-së dhe i kancelarëve kryesorë evropiane siç janë Berlini, Parisi dhe Londra.

Selimi thotë se SHBA ka ndryshuar qasje për dialogun pasi e sheh këtë proces si zhvillim gjeopolitik dhe kjo i dëshmohet tha ai nga sansionet e fundit për grupet në veri të Kosovës.

Ish-ministri i Drejtësisë bën thirrje që dialogu brenda në Kosovë të shihet si ccështje kombëtare dhe të synohet arritje sa më shpejt e një marrëveshje për njohje reciproke.

“Dialogu për të fituar kohë për politikë të brendshme i shërben vetëm Serbisë”, tha ai duke shtuar se Kosova duhet të tregohet më agresive dhe të mos e trajtojë këtë si çështje të dorës së dytë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...