Kosova duhet të përmbyllë procesin e demarkacionit me Serbinë, sipas Ahmetit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti thotë se mosmarrëveshjet midis Kosovës dhe Serbisë përbëjnë ende një problem në rajon.

Në një intervistë ekskluzive për “Balkan Talks” në “Euronews Albania”, Ahmeti u shpreh se pa u mbyllur çështja e demarkacionit midis Kosovës dhe Serbisë, do të ketë pengesa për negociatat e mëtejshme.

Sipas tij, tashmë ka ardhur koha që të dyja vendet të njohin njëra-tjetrën në mënyrë reciproke dhe duhet të fillohet duke zbatuar demarkacionin.

“Problem i pambyllur gjithashtu në rajon, është problemi Kosovë-Serbi. Republika e Kosovës ka përmbyllur demarkacionin me Maqedoninë e Veriut dhe me Malin e Zi. Pa u mbyllur problemi i demarkacionit me Serbinë, sigursht që kjo çështje mbetet e hapur, mbetet pengesë për negociatat e mëtejshme, për të zgjidhur problemet e shumta që ka Kosova me Serbinë. Duhet përfundimisht të bëhet divorci në mes të Serbisë dhe Kosovës. Ky divorc fillon në radhë të parë me njohjen reciproke dhe në realitet me demarkacionin”, tha Ahmeti.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

TË FUNDIT

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...