Tahiri: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi është çelësi për paqen në Ballkan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Edita Tahiri , thotë se dialogu Kosovë-Serbi ka hyrë në fazën finale.

Në një intervistë për emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, është shprehur normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është një çelës për paqen në Ballkan.

“Është e vërtetët që faktori ndërkom bëtare ka vendosur që ky dialog të mos mbetet vetëm në dorën e dy palëve sepse në Ballakn përvoja e thotë se nga brenda nuk vijnë zgjidhjet. Duhet të ketë ndërhyrje nga jashtë. Ka qenë koha që ky dialog të të shkojë dejt marrëveshjes finale. Ka pasur pa nevojë humbje kohe në çështje teknike. Qeveria e Kosovës dhe Kurti kanë preferuar të merren me gjëra. Kurti ka qenë kundër dialogut dhe tashmë e ka të vështirë të shkojë në opinion për të dhënë shpjegime. Faktori ndërkombëtar e ka mbajtur qeverinë e Kosovës mjaft të izoluar. Dialogu ka hyrë në fazën finale, është në nivelin politik pavarësisht se nuk ka deklarime.

Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është një çelës për paqen në Ballkan. Mendoj se sa më shpejtë që të arrihet marrëveshja finale do të kemi një stabilitet edhe në rajon dhe më gjerë. Nuk është normale që gjërat po shkojnë jashtë syve të opinionit, por do vij momenti që gjërat do thuhen”-theksoi diplomatja.

Ndër të tjera ajo ka pasur edhe një mesazh për qeverinë Kurti në lidhje me procesin  e dialogut.

“Mesazhi im për qeverinë është të përgatitet dhe të krijojë ekipe në kuadër të një bashkëpunimi  të gjerë pozitë-opozitë në mënyrë që të kenë legjitimitet të brendshëm kur të merren vendimet”- tha Edita Tahiri.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Incident në ashensor, humb jetën ish-komandanti i UÇK-së në Pejë

Ish-komandanti i UÇK-së Deli Leka, 54-vjeç ka humbur jetën ditën e sotme në Pejë si pasojë e një incidenti në ashensorin e një pallati. Lajmin...

Tmerr në Kiev, nis shpërndarja e pilulave me jod kaliumi, ç’po ndodh në Ukrainë?

Në Kiev ka nisur shpërndarja e pilulave me jod kaliumi në qendrat e evakuimit – çfarë janë ato dhe sa real është një sulm...

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete. Pedagogu Peter Saraçi, në...

TË FUNDIT

Incident në ashensor, humb jetën ish-komandanti i UÇK-së në Pejë

Ish-komandanti i UÇK-së Deli Leka, 54-vjeç ka humbur jetën ditën e sotme në Pejë si pasojë e një incidenti në ashensorin e një pallati. Lajmin...

Tmerr në Kiev, nis shpërndarja e pilulave me jod kaliumi, ç’po ndodh në Ukrainë?

Në Kiev ka nisur shpërndarja e pilulave me jod kaliumi në qendrat e evakuimit – çfarë janë ato dhe sa real është një sulm...

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete. Pedagogu Peter Saraçi, në...

25 mijë mësues pa rrogë, grevistët në Kosovë s’do marrin pagën e shtatorit

Hynë në grevë me kerkesën për me shumë para e ligj per paga. Por, duket se mesimdhënësit, pervec që nuk do t’i marrin ato...

Spiropali prezantohet si drejtuese politike e PS-së në Shkodër

Drejtuesja e re politike e Shkodrës, Elisa Spiropali është prezantuar ditën e sotme në këtë qark, në krah të Sekretarit të Përgjithshëm të PS-së,...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?