Analistët debatojnë faktin se pavarësisht 8 viteve qeverisje Rama mbetet popullor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sondazhi i tretë i MRB-së për Euronews Albania tregoi se Edi Rama mbetet lideri më popullor, gjë që nxiti debate në emisionin Barometri Politik.

Drejtuesja e Institutit për Demokraci Media dhe Kulturë, Jonila Godole tha se nuk e kuptonte se si pavarësisht abuzimeve në qeverisje dhe faktit se kanë kaluar tetë vite, sërish ka një shumicë qytetarësh që e preferojnë Ramën.

Të njëjtin opinion ndau edhe juristi Ylli Mnajani, i cili e konsideroi absurde që qytetarët edhe pse e dinë që “vendi po shkon në drejtim të gabuar”, sërish “parapëlqejnë atë që e ka drejtuar deri më tani vendin në drejtim të gabuar”.

Për drejtuesin e emisionit “Me pak fjalë”, Neritan Sejamini, kjo prirje vjen si pasojë e zhgënjimit të qytetarëve nga sjellja e politikës ku “në opozitë flitet për krimin” ndërsa “në qeveri nuk futet askush në burg”.

Drejtuesi i kompanisë MRB, Dimitris Mavros e konsideroi si çështje të mundshme që një politikan të mbetet popullor pavarësisht kalimit të viteve. Ai paralelizoi me raste si në Britani të Madhe ku Tony Blair pati fituar tre mandate dhe në Holandë ku Mark Rutte po kandidon për mandat të katërt.

Kjo nxiti edhe më tepër debat, ku Godole dhe Sejamini thanë se paralelizmi nuk qëndron për sa kohë në Shqipëri ka të tjera kushte soical-ekonomike dhe edukimi politik është krejt tjetër. Godole kujtoi se në Shqipëri vazhdohet të kërkohet që politika të pastrohet nga krimi.

Në rang kombëtar nga sondazhi i MRB-së rezultoi se Rama kishte një pëlqyeshmëri 45.6% të atyre që e shohin atë si kryeministrin më të përshtatshëm, ndërsa Basha mori një përgjigje pozitive në 32.2% të të anketuarve në sondazh.


Etiketimet

Miratohet rezoluta për dënimin e masakrës së Srebrenicës

Kuvendi ka votuar në rezolutën për dënimin e masakrës së Srebrenicës me 113 vota pro, asnjë kundër.Në votim kanë marrë pjesë edhe deputetët e...

LIVE – Nis protesta e opozitës, Berisha iu bashkohet protestuesve

Kryetari i Partisë Demokratike, ka dalë nga selia e kësaj force politike, për të marshuar drejt Bulevardit "Dëshmorët e Kombit", aty ku janë mbledhur...

Me plagë në trup, demokrati niset nga Shkodra drejt Tiranës për protestën

Një qytetar nga Shkodra ka vendosur t'i bashkohet protestës edhe pse jo në gjendje të mirë shëndetësore. Me plagë në trup, ai tha për gazetarin...

TË FUNDIT

Miratohet rezoluta për dënimin e masakrës së Srebrenicës

Kuvendi ka votuar në rezolutën për dënimin e masakrës së Srebrenicës me 113 vota pro, asnjë kundër.Në votim kanë marrë pjesë edhe deputetët e...

LIVE – Nis protesta e opozitës, Berisha iu bashkohet protestuesve

Kryetari i Partisë Demokratike, ka dalë nga selia e kësaj force politike, për të marshuar drejt Bulevardit "Dëshmorët e Kombit", aty ku janë mbledhur...

Me plagë në trup, demokrati niset nga Shkodra drejt Tiranës për protestën

Një qytetar nga Shkodra ka vendosur t'i bashkohet protestës edhe pse jo në gjendje të mirë shëndetësore. Me plagë në trup, ai tha për gazetarin...

Berisha për Euronews Albania: Protesta do të jetë e fuqishme

Protesta do të jetë e fuqishme. Kështu u shpreh kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha për Euronews Albania pas zbriti nga banesa e tij,...

Mbërrin në seli Berisha, pritet me ovacione nga protestuesit

Mbërrin në selinë blu, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha. Ai është pritur me ovacione nga protestuesit. Berisha nuk ka dhënë një deklaratë për mediat,...