Bledi Çeka: Partitë e vogla të marra bashkë nuk prodhojnë dot asnjë mandat në Tiranë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në sondazhin e tretë të kompanisë MRB për Euronews Albania, 17.2% e të pyeturve nuk e përcaktuan se cilën parti do të zgjidhnin nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën, ndërsa 42 për qind e tyre mendojnë se PS do të fitonte shumicën e mandateve në Tiranë.

Blendi Çeka, pedagog në Universitetin e Tiranës teksa analizoi të dhënat e paraqitura në grafik gjatë Barometrit Politik në Euronews Albania, tha se nisur nga të dhënat e publikuara 2,7 për qind (që janë partitë e tjera), partitë e reja dhe kandidatët e pavarur nuk arrijnë dot të prodhojnë 1 mandat të vetëm.

Sipas tij, si rregull partitë e reja shansin më të madh për të marrë vota e kanë në Tiranë, ku ka më shumë të votues dhe zakonisht më shumë të pakënaqur, edhe pse marrja e mandatit është bërë e vështirë pas nevojiten rreth 12 mijë vota për një mandat.

“Nëse ky është rezultati, do të thotë se të gjitha bashkë partitë e reja nuk arrijnë të prodhojnë dot një mandat në Tiranë. Si rregull të rinjtë shansin më të lartë e kanë në Tiranë, por marrja e mandatit është e vështirë pasi duhen rreth 12 mijë vota ”, u shpreh z. Çeka.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

TË FUNDIT

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...