Bledi Çeka: Partitë e vogla të marra bashkë nuk prodhojnë dot asnjë mandat në Tiranë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në sondazhin e tretë të kompanisë MRB për Euronews Albania, 17.2% e të pyeturve nuk e përcaktuan se cilën parti do të zgjidhnin nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën, ndërsa 42 për qind e tyre mendojnë se PS do të fitonte shumicën e mandateve në Tiranë.

Blendi Çeka, pedagog në Universitetin e Tiranës teksa analizoi të dhënat e paraqitura në grafik gjatë Barometrit Politik në Euronews Albania, tha se nisur nga të dhënat e publikuara 2,7 për qind (që janë partitë e tjera), partitë e reja dhe kandidatët e pavarur nuk arrijnë dot të prodhojnë 1 mandat të vetëm.

Sipas tij, si rregull partitë e reja shansin më të madh për të marrë vota e kanë në Tiranë, ku ka më shumë të votues dhe zakonisht më shumë të pakënaqur, edhe pse marrja e mandatit është bërë e vështirë pas nevojiten rreth 12 mijë vota për një mandat.

“Nëse ky është rezultati, do të thotë se të gjitha bashkë partitë e reja nuk arrijnë të prodhojnë dot një mandat në Tiranë. Si rregull të rinjtë shansin më të lartë e kanë në Tiranë, por marrja e mandatit është e vështirë pasi duhen rreth 12 mijë vota ”, u shpreh z. Çeka.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

TË FUNDIT

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?